04 září 2008

Aeroflot

Když jsem si nechal na Facebooku vyhledat Aeroflot, našlo mi to několik skupin: I Hate Aeroflot, Fuck Aeroflot a Aeroflot Sucks. Já osobně mám ale pro Aeroflot trošku slabost - ještě nedávno jsem si užíval rachotu a kouřových stop jejich Tupolevů Tu-154, viděl jsem startovat i Iljušin Il-96 s plochou dráhou letu, jejich současné barvy mi přijdou skvělé jejich staré barvy snad ještě lepší. V neděli jsem s Aeroflotem poprvé letěl.
Byl jsem před tím zrazován různými argumenty, od nepříjemné obsluhy přes složení pasažérů až po absenci bezplatného alkoholu. Z Prahy do Moskvy ale odlétají v neděli v nejrozumnějším čase, člověk by měl zkusit všechno, a tak jsem se rozhodl poměrně rychle. Letenku jsem měl s ČSA jako code-share.
V Praze se ukázal Airbus A320 s imatrikulací VP-BRZ. Tupolev to nebyl, Boeing taky ne, ale co se dalo dělat. Uvnitř jsem byl ale nadšen. Business class působil skutečně luxusně a ani po průchodu dále dozadu to nebylo špatné. Kombinace modré s oranžovou, koženkové sedačky a nové čisté letadlo. Po usednutí taky spokojenost - sedačky Recaro poskytovaly při stejné rozteči jako ČSA o něco více místa na nohy, na sponách pásů bylo elegantně vyleptáno logo společnosti, v kapse skutečně tlustý palubní magazín, jen monitory na airshow chyběly.
Samotný let proběhnul v nejlepším pořádku - výběr nápojů byl skutečně omezený na produkty Pepsi, nějaké džusy, čaj a kávu, jídlo bylo ale docela fajn. Kousek uzeného kuřecího, kousek roastbeefu, pečivo a velkorysý zákusek - k tomu ladící oranžové plastové příbory. Na Y-class to bylo OK. Servis nebyl nijak úžasný, ale ani se nedalo říct nic proti. Na tom složení pasažérů něco bylo, ale dalo se to přetrpět - s ČSA to na stejné lince nebylo o nic lepší.
Peklo začalo až po příletu na Šeremetěvo - sice krásné letadla na pokoukání (96, 154, 134, 76, 777, 767), ale výstup po schodech do autobusu (venku bylo 10 stupňů), 45 minut ve frontě na pasovku, vyjednávání s taxikáři a dvouhodinová cesta Ladou Sputnik 1500 do asi 25 km vzdáleného hotelu...
Za to ale Aeroflot nemůže. Takže - moje jediná, o ničem nevypovídající, izolovaná zkušenost byla dobrá. Jen příště prosím změnu typu na Tu-154 (to už asi ne), nebo Il-96.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Vsadím se, že jsi za cestu z letiště zaplatil víc v dolarech, než já v rublech, 40 :) Jel jsem taky dvě hodiny a aspoň jsem si mohl vychutnat jízdu opravdovým ruským autobusem bez tlumičů.. Ale mnohem větší zážitek jsem měl potom z cesty na letiště. Taky jsem jel autobusem a ta páteční řeka aut stála skoro namístě. Po půlhodině, kdy jsme od nádraží ujeli 50 metrů, jsem začal mírně nervóznět, nakonec jsem měl z čtyřhodinové cesty jen 15 minut rezervu..

Pavel Koběrský řekl(a)...

No mnohem více. Zpátky na letiště jsme jeli tím novým Aeroexpressem - sice žádný zázrak, ale ze Savjolovského nádraží jsme tam byli za nějakých 35 minut, to vše za 250 rublů. Už nikdy jinak...