04 června 2008

Test: Struny na akustickou kytaru DR Strings Black Beauties

Už pěkných pár let preferuju na svojí akustické kytaře struny s ochranným povlakem - a doposud jsem byl vždy věrný strunám Elixir, dokonce jsem o nich kdysi na svém historickém kytarovém webu napsal test. Princip je jednoduchý - celá struna je v tenoučkém "pytlíku", takže tolik neoxiduje, mezi dráty se nedostává špína, déle vydrží, tolik nedrhne a lépe se na ní hraje. Vzhledem k tomu, že už na akustiku nehraju tolik, jako jsem hrával v roce 1999, Elixiry mi vydržely rozumně zvonit i několik let.
Teď jsem se ale rozhodl zkusit něco jiného - struny DR Strings Extra Life v černé barvě nazvané Black Beauties. Slyšel jsem na ně samou chválu a říkal jsem si, že mít černé struny na černé kytaře by mohlo být cool. Technologie je trošku jiná - na opletový drát se nanese tenká vrstva ochranné barvy a teprve pak se jádro oplete, struny bez opletu jsou obarvené celé. K dispozici je široká škála barev od stříbrné po růžovou.

Struny jsem koupil po internetu v Británii, protože i s poštovným to vyjde laciněji než u nás - pokud se u nás vůbec dají sehnat. Zároveň jsem si pořídil (tentokrát z USA) ebenové kolíčky do kobylky, protože ty staré plastikové už byly mírně polámané. Jakmile se obě věci sešly, pustil jsem se do výměny - bohužel to ale znamená, že nejsem schopný oddělit vliv kolíčků a vliv strun.

V každém případě - první dojem nebyl úplně pozitivní, struny jsou hrozně drsné, drhnou dokonce více než běžné kovové struny, natož tedy Elixiry. Co se týče zvuku, tak jsem taky nebyl úplně přesvědčen, přišel mi trošku zastřený, méně citlivý, flažolety byly výrazně tišší. A do třetice - kytara se děsivě rozlaďovala.
Mám pocit, že za druhými dvěma body byly spíše kolíčky, protože o den později to už bylo mnohem lepší. Drsnost zůstala, ale dá se to zvládnout. Jak to vypadá, to můžete posoudit na přiložených fotografiích.
Zatím nejsem schopný nic více dodat, pokusím se ale po pár měsících zhodnotit jestli to stojí za to.
A jako bonus - video (první část trsátkem, druhá prsty, zvuk katastrofální):

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Trochu rustikální, ale líbí se mi to ;-)