Myslím si, že relativní obtížnost podélného parkování pramení z těchto specifik:
- Couvání není úplně přirozený způsob pohybu auta a je u něj nutné přemýšlet úplně jinak: vůz se sice stejně jako při jízdě dopředu otáčí kolem bodu někde vedle vnitřního zadního kola, při couvání je to ale mnohem více patrné, zejména díky vybočování přední části.
- V různých fázích parkování je nutné se soustředit na různá místa - a to vede k přehnané snaze sledovat všechno najednou, a to se dost dobře nedá zvládnout.
- Podélné parkování často na chvíli zablokuje průjezdný pruh, což stresuje parkujícího řidiče. A přitom není proč - když se to nepovede, tak většinou není problém nechat vytvořenou kolonu projet, vyjet ven a zkusit to znovu. A pokud někdo troubí, tak je to idiot, který má malý penis a neumí podélně parkovat dodnes.
Základní principy
Nejdůležitější je vjet co nejlépe napoprvé - popojížděním dopředu a dozadu je možné něco málo získat, ale je to velmi neefektivní. Celý postup jsem rozdělil do čtyřech fází, v každé z nich se pozornost řidiče upírá na jinou část vozu a řidič vykonává jiné operace.
Výchozí postavení
Na začátek je nutné uvést vůz do počáteční pozice - paralelně s autem před parkovacím místem, poměrně blízko (pozor na zrcátka). Automobil se otáčí (jak jsem už výše zmínil) kolem bodu někde vedle vnitřního (v našem případě pravého) kola. Proto stačí zastavit tak, aby osa zadních kol byla zhruba na úrovni zadní hrany sousedního vozu. Teoreticky může být i trošku více vepředu, je pak nutné být opatrnější a hlídat si o jeden bod více. Pokud jsme dobře nastavení, můžeme pokračovat - začít pomaličku couvat a teprve pak (šetří to pneumatiky a posilovač řízení) otočit volantem minimálně jednu otáčku doprava.
Klíčový bod: pozice osy zadních kol oproti zadní hraně sousedního vozu.Zatočení
Co si hlídat: provoz zezadu, zejména nepředvídatelné chodce a cyklisty.
Ve druhé fázi je nutné natočit vůz do správného úhlu. Pokud bylo auto správně nastavené, není nutné hlídat odstup od vozu po pravé straně. Co je nutné sledovat je levý přední roh, který vybočuje poměrně značně doleva. Správný úhel je právě to, co je na podélném parkování nejtěžší. Jako vodítko lze použít prodlouženou levou hranu vašeho stroje, která by měla směřovat zhruba k pravému světlu vozu za zvoleným parkovacím místem. Jakmile je úhel dosažen, stačí srovnat řízení a chvíli nerušeně couvat dozadu.
Klíčový bod: úhel natočení.Srovnání
Co si hlídat: levý přední roh, který vybočuje.
A dozadu můžeme couvat až do chvíle, kdy je zřejmé, že můžeme začít vozidlo srovnávat s obrubníkem. Nutné je aby se pravý přední roh a levý zadní roh předního auta při srovnávání minuly. Velmi vhodné je, aby se při dokončení manévru dostalo pravé zadní kolo co nejblíže obrubníku.
Klíčový bod: Pravý přední roh vašeho stroje a levý zadní roh vozu před parkovacím místem.
Co si hlídat: pravý zadní roh a obrubník.
Dokončení
Pak už je to jednoduché - srovnat automobil tak, aby byl rovnoběžně s obrubníkem, byl mu co nejblíže a zároveň nedošlo k dotyku s vozem za vámi. Nakonec je poměrně vhodné se do vzniklé mezery nastavit tak, ať zase vyjedete a zároveň ať vyjedou sousední auta.
Klíčový bod: odstup od zadního vozu.A jak z toho ven?
Co si hlídat: zachování možnosti vyjet ven pro všechny zúčastněné.
Vyjet ven je většinou jednodušší z jednoho jediného důvodu - je to trošku více intuitivnější. Stačí couvnout dozadu co nejvíc to jde, mírně přitom točit volantem doprava. Pak zařadit jedničku, volant na levý doraz a pokusit se vyjet. Pokud to nejde (pravý přední roh versus levý zadní roh vozu před vámi), tak to zkusit ještě jednou - couvnout, mírný pravý rejd, plný levý a ven.
Bonus: parkování čumákem napřed
Parkování přední částí auta napřed dává smysl jen ve dvou speciálních případech - když je mezera mezi auty dostatečně velká, nebo když je možné vyjet doprava o něco dále než kam chceme zaparkovat (pokud je ale v cestě obrubník, tak to pneumatikám moc nesvědčí). Obojí snad ale není nutné vysvětlovat.
Závěr
Snad vám mé rady alespoň trošku pomohly a zbavíte se toho zbytečného stresu, které může podélné parkování představovat. A třeba v něm naleznete i potěšení, budete se pokoušet vejít do menších a menších mezer a zaparkovat blíže a blíže obrubníkům. A právě o hledání dokonalosti by řízení auta mělo být.
7 komentářů:
Parada, diky. Hned jdu trenovat :-)
Děkuji za návod,v autoškole mi to šlo,ale praxe v Praze mi nějak bez posilovače nejde.Ten trik s pravym svetlem auta za vámi už jsem někde zaslechl.Díky
fAJN NÁVOD,NEMÁTE OBDOBNÝ RECEPT NA PARKOVÁNÍ PŘÍČNÉ VPŘED.DÍKY
Úžasné, děkuji. :) Tu hlášku "A pokud někdo troubí, tak je to idiot, který má malý penis a neumí podélně parkovat dodnes." si musím zapamatovat. :)))
Šikovnej návod, půjdu to zkusit. Snad už mi to půjde líp, když se nenechám vystresovat těma idiotama s malými penisy.Dík
Dekuji za rady. Chtela bych vedet pokud je lepsi parkovat v sikmem parkovacim pruhu popredu nebo pozadu?
Dekuji.
děkuju dnes sem měl s tím problémy v autoškole vždycky jsem si špatně najel v prvním kroku měl jsem moc velkou mezeru od auta po pravé straně na obrázku a vždycky jsem přetočil úhel 45 stupňů a zůstal jsem na obrubníku pak mi to instruktor vysvětlil a je to úplně to stejné jak to máte popsané tady . Děkuji za vysvětlení :)
Okomentovat